2020 Jubilaris Jan de Laat, 60 jaar lid

In 2020 is Jan de Laat 60 jaar lis van De Ghesellen van den Spele. Jan was/is verantwoordelijk voor vele taken binnen de vereniging. Speler – penningmeester – voorzitter – regisseur – decorbouwer – meedenken en ontwerpen posters, programmaboekjes – leescommissie.
We hopen dat Jan nog vele jaren mag meespelen.

Jan is begin 1960 gevraagd om als figurant mee te gaan spelen in het openluchtspel ‘Elckerlijck’ wat door de groep volwassenen werd opgevoerd en is nooit meer weg gegaan. Hij is lid geworden en gezien zijn leeftijd van 17 jaar ook gevraagd om met de jeugdgroep mee te gaan spelen. Dat was een mooie start. Kapelaan Maas was de regisseur en schrijver van enkele revues en ze gingen ook elders spelen, gezellig in de bus tussen de decors en de artiest uithangen in de plaatsen waar ze speelden. Er volgde nog ‘Romeo en Julia ‘ in de openlucht maar daarna klapte het grote toneel uit elkaar tijdens een repetitie van ‘Bomen sterven staande’, en daar zaten zij dan. Gelukkig was er ook nog de afdeling operette waar Jan ook nog enkele keren mee heeft kunnen spelen in de figuratie.

Wat het toneel betreft was het Harrie Groenland die zich ontfermde over de jeugdige spelers die wel verder wilden gaan en Jan was er een van. Voorzichtig gestart met enkele wagenspelen zoals ‘Van de dood die bijna stierf’ en ‘De Schat’. In 1963 bestond de Kunstkring 50 jaar en Jan Naaykens had hiervoor een revue geschreven waarin Jan de rol van Rinuske Kouwenberg speelde.

In 1964 was de groep zover dat ze een avondvullend stuk aandurfde. Het werd ‘De Muizenval’ geregisseerd door Harrie Groenland met raamregie van BCA-toneeladviseur Ad van de Ven. De smaak had men te pakken en tot op heden speelt de groep nog steeds avondvullende stukken.

In 1964 kwam het bestuur – waarin toen ook al Nel Persoons, Huub Groenland en Jan zitting hadden, nu nog vaste spelers van De Ghesellen – tot de conclusie dat spelen in de openlucht door deze groep niet mogelijk was maar wel te verwezenlijken zou zijn als er samenwerking zou komen met de toneelverenigingen ‘Meer Vreugde’ en ‘Eendracht Maakt Macht’. Na besprekingen met deze groepen en gemeentebestuur werd de ‘Verenigingde Oisterwijkse Spelers’ opgericht, kortweg de VOS.

Het eerste openluchtspel was ‘Fuente Ovejuna’ met regie van Cees Coolen, schoonzoon van voorzitter Cas Domstorff.

De Ghesellen hebben vele regisseur gehad maar enkele springen er wel uit. Zo is Jan Jaspers van 1966 t/m 1987 de huisregisseur geweest voor de zaalstukken van de Ghesellen en ook een aantal openluchtspelen van de VOS. Hij heeft ook een duwtje gegeven voor het spelen van revues wat door Huub goed is opgepikt. Marya Hüsstege is regisseur geweest van 2001 t/m 2011 voor De Ghesellen.

Ook de jeugdgroep heeft Jan niet onberoerd gelaten. In 1991 is hij gestart als regisseur en een groot aantal jaren ook het aanspreekpunt. In 2019 was zijn laatste stuk met de jeugd. Jammer maar door spelersgebrek is er nu geen jeugdgroep. Uiteraard heeft hij dat niet alleen gedaan en vele spelers hebben hem daarbij terzijde gestaan, ook krachten van buiten de vereniging waarvan Huub van den Boogaart wel genoemd mag worden evenals Ans Maas die al vele jaren vaste steun en mede-regisseur is.

Ook bestuurlijk heeft Jan zijn steentje bijgedragen. Zo was hij van 1964 t/m 1973 bestuurslid en betrokken bij de oprichting van de VOS. In 1998 kwam Jan weer in het bestuur en was van 2000 tot 2008 voorzitter en vervolgens tot 2013 penningmeester. In deze periode werd ook het 100-jarig jubileum gevierd.

Wat ook niet onvermeld gelaten mag worden is dat Jan samen met Jacques en steun van Huub het opzetten van het archief van De Ghesellen heeft gedaan waar nog dankbaar in teruggegrepen wordt. Er is zowaar een compleet ledenoverzicht, gespeelde stukken en rolvertolking van jeugd en volwassenen.

Klik op bovenstaande foto om de film van de huldiging te zien na het stuk
“Champagne, klompen en Nana”.

Jan de Laat 60 jaar lid van De Ghesellen van den Spele. Hier een interview tussen Huub Groenland van LOVO en Jan de Laat.